ثبت شده در ستاد ساماندهی | قاطی پاتی
خوش آمدید - امروز : پنج شنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۷
خانه » جدید 96 » کتاب "حقیقت روح انسان" از عباس کلهر+ عکس

کتاب "حقیقت روح انسان" از عباس کلهر+ عکساتاق خبر ۲۴

کتاب حقیقت روح انسان اثر عباس کلهر شامل مطالب ظریف قرآنی، عرفانی، حکمی، معرفت نفس و شناخت روح انسان است. در این کتاب سعی شده تا حد توان به زبانی ساده به شرح موضوعات پرداخته شود تا افراد بیشتری بتوانند آن را مطالعه فرمایند.

کتاب حقیقت روح انسان

در بخشی از کتاب انسان تجلی جمال و جلال می‌خوانیم:

انسان به اعتبار «و نفخت فیه من روحی» نمونه و مثال ذاتی و صفاتی و اسمی رب جلیل است از این رو در مقام و احدیت که مثال احدیت است بدون اسم و رسم است. چون کیفیتی برای حق نیست پس اسم ندارد که صورت آن باشد و فقط هست و تمام کمالاتش در هست بودن اوست.

انسان به‌ اعتبار کیفیاتش در قلمرو صفات تجلیاتی دارد که با اسم شناخته و معرفی می‌شود یعنی در هر عالم و نشاه‌یی اسمی دارد که صورت تجلی و حضور او در آن عالم خاص است. در قوس صعود نیز در پی قوس نزول اسمی برای اوست و فرق آن‌ها در اجمال و تفصیل آن‌هاست وصفات و افعال انسان نازلات و رقایق آن اسم‌ا‌ست.

همه‌ امکانات تحت اسماء حق و رقایق بالقوه در کمون و بطن حقایق حضرات اسماء هستند چون چیزی جز حق نیست و نبود بعد اذن داده شد آنچه صورت علمیه محض است در عین، تجلی کند پس مخلوقات ظهور کردند این معنی عدم نسبی است و مقصود این‌که مخلوقات از عِدم محض بوجود نیامدند.

موضوع: دین و آیین

نویسنده: عباس کلهر 

لینک منبع


ایمیل شما آشکار نمی شود
تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز - سئو و بهینه سازی : نکا موزیک