ثبت شده در ستاد ساماندهی | قاطی پاتی
خوش آمدید - امروز : شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۷
خانه » جدید 96 » وقتی برای شناخت کریمان

وقتی برای شناخت کریمانبه گزارش خبرنگار اتاق خبر ۲۴

دهه کرامت، دهه اول ماه ذی‌العقده است و آغازش با ولادت حضرت معصومه(علیهالسلام) و پایانش با ولادت حضرت ابوالحسن علی بن موسی‌الرضا(علیه السلام) می‌باشد.این دهه یادآور بسیاری از مطالب عالی و مفاهیم بلند و سازنده و ارزشمند است. دهه کرامت یادآور لطیف‌ترین علائق و مهر و وفاهای کم‌نظیر یک خواهر نسبت به مقام شامخ و معنوی برادر است.

پوستر دهه کرامت

مهر و وفایی که خواهر مهربان و دلداده را به هجرت وادار نموده و غربت و بیماری و مرگ در فصل جوانی را برای او آسان کرده است. مهربانی که جز در مورد امام حسین و حضرت زینب (علیهما‌السلام) سابقه ندارد.

دهه کرامت تداعی کننده عزم و قاطعیت و اراده آهنین زنان بزرگ و بانوان و الامقام و گرانقدر جهان می‌باشد.

تمام مفاهیم سازنده‌ای که ما در فرهنگ اسلامی داریم در این دهه تداعی می‌شوند چرا که حرم حضرت معصومه و امام رضا (علیهماالسلام) کانون دعا و قرآن و نیایش و … است. دهه کرامت یادآور تحول آفرینی بانوان آسمانی است و این که می‌توانند رهبری دل‌های صدها میلیون مسلمان را در طی اعصار عهده‌دار بشوند. دهه کرامت یادآور زهرا و زینب (علیهما‌السلام) است.

تمام مفاهیم سازنده‌ای که ما در فرهنگ اسلامی داریم در این دهه تداعی می‌شوند چرا که حرم حضرت معصومه و امام رضا (علیهماالسلام) کانون دعا و قرآن و نیایش و … است. دهه کرامت یادآور تمام خوبی‌هاست. و یادآور جمال انسانی است.

 

 

مختصری از بانوی معصومه شهر قم

امام صادق(ع)پیش از ولادت کریمه آل محمد(ص) فرمود:

خدا را حرمى است و آن مکه است،امیرمؤمنان را حرمى است و آن کوفه است،و ما اهل بیت را حرمى است و آن قم است.بزودى بانویى به نام فاطمه از تبار من در آن جا دفن شود که هر کس به زیارتش بشتابد،بهشت بر او واجب مى گردد.

 

 

بارگاه حضرت معصومه(س) تجلیگاه حضرت زهرا(س)

بر اساس رویاى صادقه‏اى که مرحوم آیت الله مرعشى نجفى(ره) از پدر بزرگوارش مرحوم حاج سیدمحمود مرعشى (متوفاى ١٣٣٨ ه .) نقل مى‏کردند، قبر شریف حضرت معصومه(س)جلوه‏گاه قبر گم شده مادر بزرگوارش حضرت صدیقه طاهره سلام الله علیها مى‏باشد.آن مرحوم در صدد بود که به هر وسیله‏اى که ممکن باشد، محل دفن‏حضرت زهرا سلام الله علیها را به دست آورد، به این منظور ختم مجربى را آغاز مى‏کند و چهل شب آن را ادامه مى‏دهد، تا درشب چهلم به خدمت‏حضرت باقر و یا حضرت صادق(علیهماالسلام) شرفیاب مى‏شود، امام(ع) به ایشان مى‏فرماید: «علیک بکریمه اهل البیت‏» «به دامن کریمه اهلبیت پناه ‏ببرید.» عرض مى‏کند: بلى من هم این ختم را براى این منظور گرفته‏ام که قبر شریف ‏بى‏بى را دقیقا بدانم و به زیارتش بروم.

امام(ع) فرمود: منظور من قبر شریف حضرت معصومه در قم مى‏باشد.سپس ادامه داد: براى مصالحى خداوند اراده فرموده که محل دفن حضرت فاطمه‏سلام الله علیها همواره مخفى بماند و لذا قبر حضرت معصومه را تجلیگاه قبر آن حضرت قرار داده است.هر جلال و جبروتى که براى‏ قبر شریف حضرت زهرا مقدر بود خداوند متعال همان جلال و جبروت‏ را بر قبر مطهر حضرت معصومه(س) قرار داده است.

 

 

خواهر تنی امام رضا علیه السلام

نجمه خاتون همسرگرامى امام کاظم(ع) تنها دو فرزند در دامان‏خود پرورش داد و آنها عبارتند از:

١- خورشید فروزان امامت، حضرت على بن موسى الرضا(ع)

٢- حضرت معصومه (س)

محمد بن جریر طبرى، دانشمند گرانمایه شیعه در قرن پنجم هجرى، براین واقعیت تصریح نموده است.

مدت ٢٥ سال تمام حضرت رضا(ع) تنها فرزند نجمه خاتون بود، پس‏از یک ربع قرن انتظار، سرانجام ستاره‏اى تابان از دامن نجمه‏درخشید که هم سنگ امام هشتم(ع) بود و امام(ع) توانست والاترین‏عواطف انباشته شده در سویداى دلش را بر او نثار کند.

بین حضرت معصومه(س) و برادرش امام رضا(ع) عواطف سرشار و محبت ‏زایدالوصفى بود که قلم از ترسیم آن عاجز است.

در یکى از معجزات امام کاظم(ع) که حضرت معصومه نیز نقشى دارد،هنگامى که مرد نصرانى مى‏پرسد: «شما که هستید؟» مى‏فرماید: «انا المعصومه اخت الرضا» «من معصومه، خواهر امام رضا(ع)مى‏باشم.» این تعبیر از محبت‏سرشار آن حضرت به برادر بزرگوارش‏امام رضا(ع) و از مباهات او به این خواهر برادرى سرچشمه‏مى‏گیرد.

 

 

چرا شهر قم برای شیعیان اهمیت دارد؟

در احادیث فراوانى از قداست قم سخن رفته، تصویر آن در آسمان ‏چهارم به رسول اکرم(ص) ارائه شده است.

امیرمومنان(ع) به اهالى قم درود فرستاده و از جاى پاى جبرئیل ‏در آن سخن گفته و امام صادق(ع) قم را حرم اهلبیت معرفى کرده وخاک آن را پاک و پاکیزه تعبیر کرده ‏است.امام کاظم(ع) قم را عش‏آل محمد (آشیانه آل محمد(ص))نامیده و یکى از درهاى بهشت را از آن اهل‏قم دانسته.امام هادى(ع) اهل قم را «مغفور لهم‏»(آمرزیده) تعبیر کرده و امام حسن عسکرى(ع) از حسن نیت آنها تمجید کرده و با تعبیرات بلندى اهالى قم را ستوده است.اینها و دهها حدیث دیگرى که در قداست و شرافت قم و اهل قم از پیشوایان معصوم به ما رسیده، فضیلت و عظمت این سرزمین را براى‏همگان روشن مى‏سازند، جز این که باید دید راز و رمز این همه‏شرافت و قداست چیست؟

حدیث فوق که پیرامون ارتحال حضرت معصومه(س) به عنوان پیشگوئى‏از امام صادق(ع) نقل شد، از راز و رمز آن پرده بر مى‏دارد و روشن مى‏سازد که این همه فضیلت و شرافت، از ریحانه پیامبر،کریمه اهلبیت، مهین بانوى اسلام، حضرت معصومه(س) سرچشمه‏مى‏گیرد، که در این سرزمین دیده از جهان فرو بسته، گرد و خاک ‏این سرزمین را توتیاى دیدگان حور و ملائک نموده است.

حال ایام ما بین ولادت این بانوی با کرامت و برادر رئوفشان را دهه ی کرامت مینامند. الحق که کرامت خاص امام رضا علیه اسلام و ابنا و آباء ایشان علیهم السلام است.

 

 

تهران در دهه ی کرامت

همزمان با فرا رسیدن دهه کرامت و ایام ولادت حضرت فاطمه معصومه(س) و امام رضا(ع)، سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران ویژه‌برنامه‌هایی با هدف گسترش شناخت شهروندان از الگوهای دینی برگزار می‌کند.

 

چهارمین جشنواره ادبی «نذر شعر»

این جشنواره به همت مدیریت فرهنگی هنری منطقه ۱۸ و فرهنگ‌سرای خاتم از سالروز میلاد امام حسن مجتبی (ع) آغاز به کار کرده و جمع‌آوری آثار شاعران تا سالروز ولادت امام رضا (ع) ادامه خواهد داشت.

جشنواره ادبی «نذر شعر» با هدف ترویج شعر آیینی و تجلیل از مقام شامخ اهل بیت (ع) به زبان فاخر شعر برگزار می‌شود و شاعران می‌توانند اشعار خود در وصف اهل بیت (ع) در سه قالب شعر کلاسیک، شعر نو و شعر کودک را روی یک طرف برگه A4 با قلم نازنین اندازه ۱۴ تایپ کنند و در قالب فایل word همراه با مشخصات کامل و ایمیل و شماره تماس صاحب اثر به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند.

آیین اختتامیه جشنواره ادبی «نذر شعر» همزمان با عید غدیر خم برگزار می‌شود و به برگزیدگان جوایزی اهدا خواهد شد.

علاقه‌مندان برای شرکت در چهارمین جشنواره ادبی «نذر شعر» می‌توانند آثار خود را از طریق ارسال به ایمیل [email protected]، مراجعه به سایت فرهنگ‌سرای خاتم (ص) به نشانی khatam.farhangsara.ir، مراجعه حضوری به فرهنگ‌سرا و یا تماس با شماره ۶۶۲۰۷۰۶۸ ارائه کنند.

 

 

سومین جشنواره نقاشی «ضریح مهربانی»

فرهنگ‌سرای بهاران سومین جشنواره نقاشی «ضریح مهربانی» را همزمان با سالروز میلاد امام رضا (ع) روز چهارشنبه سوم مرداد ماه از ساعت ۹ تا ۱۷ در این فرهنگ‌سرا برگزار می‌کند. هنرمندان و نقاشان می‌توانند با تکنیک‌های گوناگون نقاشی شامل رنگ روغن، پاستل، اکرلیک، طراحی و… در این جشنواره شرکت کنند.

آثار هنرمندان شرکت‌کننده در جشنواره در صورت پذیرفته شدن در نگارخانه‌های سازمان فرهنگی هنری به نمایش در می‌آید. همچنین به برترین آثار جوایز نفیسی اهدا می‌شود.

علاقه‌مندان برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره این مسابقه می‌توانند با شماره تلفن ۶۶۲۳۳۹۸۰ تماس بگیرند.

 

 

ویژه‌برنامه «زیر سایه خورشید»

در این برنامه که همزمان با دهه کرامت به همت مدیریت فرهنگی هنری منطقه ۱۸ و فرهنگ‌سرای خاتم برگزار می‌شود، خادمان حرم رضوی (ع) در روز ۳۱ تیر ماه از ساعت ۸ تا ۲۰ دیدارهایی را با خانواده شهدای مدافع حرم و بیماران بستری در بیمارستان‌ها و اهالی منطقه خواهند داشت.

خادمان حرم امام رضا (ع) در قالب برنامه «زیر سایه خورشید» در صبحگاه ناحیه مقاومت بسیج مسلم بن عقیل (ع)، بیمارستان خیریه شهید غیاثی، موسسه توان‌بخشی رعد الغدیر، موزه شهدای منطقه ۱۸، منزل شهید مدافع حرم مجید قربانخانی با حضور ۱۴ خانواده شهید مدافع حرم منطقه ۱۸ و محله ۱۷ شهریور در میان شهروندان حضور خواهند داشت.

 

 

دهه کرامت در مترو

مدیریت فرهنگی هنری مترو نیز جشن دهه کرامت و طرح بخشش را با اجرای برنامه‌های متنوعی مانند مولودی‌خوانی، تواشیح و سرود، مسابقه حضوری و شعرخوانی در روزهای دوشنبه و سه‌شنبه یکم و دوم مرداد ماه از ساعت ۱۶ تا ۱۸ در ایستگاه متروی تئاتر شهر برگزار می‌کند.

همچنین نخستین محفل طنز «متروخند» نیز روز یکشنبه ۲۴ تیر ماه با حضور طنزپردازان و شاعرانی مانند شروین سلیمانی، مصطفی مشایخی، مهدی استاد احمد، فرامرز ریحان صفت، مهدی فرج‌اللهی و صابر قدیمی و اجرای استندآپ کمدی، موسیقی و مسابقه همزمان با دهه کرامت در ایستگاه متروی میدان ولی‌عصر (عج) برگزار شد.

علاوه بر برنامه‌های شاخص، ۲۵ عنوان برنامه فرهنگی هنری در سطح مناطق شهر تهران نیز برگزار می‌شود که برنامه‌های خواهر مهربانی، شاه خراسان، راویان نور، سروش کرامت، تبلور نور و نگین خانواده تعدادی از آنهاست.

لینک منبع


برچسب ها :
ایمیل شما آشکار نمی شود
تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز - سئو و بهینه سازی : نکا موزیک