سایت سرگرمی تفریحی قاطی پاتی
خوش آمدید - امروز : سه شنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۷
خانه » جدید 96 » نیاز ایران به انرژی هسته‌ای اکنون آشکارتر است/ اگر نیروگاه هسته‌ای داشتیم …

نیاز ایران به انرژی هسته‌ای اکنون آشکارتر است/ اگر نیروگاه هسته‌ای داشتیم …به گزارش خبرنگار اتاق خبر ۲۴

همگان می دانند که سوخت های فسیلی که از ذخایر زیرزمینی به دست می آید، زمانی به پایان می رسد، کشورهای نفت خیز منطقه خلیج فارس به شدت در حال استخراج و فروش منابع خود هستند، ایران نیز جزئی از این کشورها است، البته کشورهای عربی بیشترین سهم استخراج و فروش نفت را به خود اختصاص داده اند.

انرژی های دیگری نیز در دنیا وجود دارد که بسیاری از کشورها از آن بهره می برند.

انرژی هسته ای اکنون در بیشتر کشورهای اروپایی، آمریکا، روسیه و … کاربرد دارد.

درصد زیادی از برق تولیدی کشورهایی که دارای انرژی هسته ای هستند از نیروگاه های هسته ای تأمین می شود.

تنها در فرانسه بیش از ۷۵ درصد برق کشور از نیروگاه های هسته ای تولید میشود.

اکنون که با کمبود تولدی برق در کشور روبرو شده ایم و برای این که این دوره را بگذارنیم دولت تمهیداتی را همچون تغییر ساعات کاری ادارات و سازمان های دولتی و برنامه ریزی برای قطع برق خانگی در نظر گرفته است، باید بیشتر بر روی فناوری هسته ای متمرکز شد.

بخش زیادی از برق کشور از سدها تولید می شود که با وجود خشکسالی و بارش های اندک، عملا چندین نیروگاه برق که از سدها برق تولید می کند، توان آن را ندارد که به ظرفیت تولید خود دست یابد.

نیروگاه های حرارتی نیز به تنهایی توانایی تأمین برق کل کشور را ندارند، ضمن این که این نیروگاه ها سوخت بسیار زیادی را بای تولید برق مصرف می کنند.

اگر ایران دارای چندین نیروگاه هسته ای بود، در شرایط کنونی هیچگاه شاهد قطع برق در کشور نمی بودیم.

اهمیت ویژه فناوری هسته ای آنگاه دیده می شود که شرایط سخت ایجاد می گردد، چرا دشمنان از هسته ای شدن ایران بیم دارند؟ آیا برای این است که احتمال می دهند ایران به سلاح هسته ای دست یابد؟

 

انرژی هسته ای

 

قطعاً و یقیناً چنین نیست و این تنها یک دروغ بزرگ است تا با آن بتوانند ایران را تحت فشار قرار دهند.

آیا اکنون با موانعی که آمریکا ایجاد کرده و باعث کند شدن فعالیت های هسته ای ایران شده است، در زمینه آب و برق با مشکلات جدی روبرو نیستیم؟

فناوری هسته ای می تواند هم در زمینه برق و هم در زمینه آب بسیاری از مشکلات این دو بخش را بر طرف کند.

وجود چنیدن نیروگاه هسته ای به سادگی میتواند مشکل کمبود برق در کشور را حل کند و البته باعث شود تا نیروگاه های بر آبی از مدار خارج شده و در این زمینه نیز در بخش آب صرف جویی انجام شود.

نیروگاه برق هسته ای باعث میشود نیروگاه های حرارتی که با سوخت فسیلی برق تولید میکنند کمتر کار کنند و سوخت کمتری را نیز مصرف کنند.

اما این تنها مزیت فناوری هسته ای نیست، دستگاه های تسویه و آب شیرین کن هسته ای میتوانند مشکلات کمبود آب در کشور به ویژه در مناطقی که دریا وجود دارد حل کند.

چالش های آینده نه تنها دنیا بلکه جهان آب است، کمبود آب در جهان و افزایش دما در دنیا نشانه هایی از بروز چالش آب در دنیا است. حتی نظریه پردازان اعتقاد دارند که بر سر آب جنگ های سختی اتفاق خواهد افتاد.

برق هسته ای با وجود شرایطی که بر کشور به خاطر خشکسالی ایجاد شده لازم و واجب است. اما برخی اعتقاد داشته و شاید هم هنوز داشته باشند که چون ما نفت داریم نیازی به انرژی هسته ای نداریم.

مدیریت در کشور آنقدر ضعیف است که حتی با تصمیمات غلط و اشتباهی که نمی دانیم نام آن را خیانت بگذاریم یا اشتباه، آب فراوران کارون را به خاطر احداث یک سد شور و غیر قابل مصرف می کنند.

سد گتوند در سال ۷۶ طراحی شد، طراحی آن در زمان مرحوم هاشمی رفسنجانی بود، ساخت آن در زمان خاتمی و بهره برداری آن در زمان احمدی نژاد. اکنون برای شیرین کردن آب کارون هم نیاز به دستگاه آب شیرین کن است.

باید یکی از مطالبات مردمی بر روی انرژی هسته ای متمرکز شود. اکنون که برجام ناکامی خود را به اثبات رسانده و نتیجه ای از آن به دست نیامده است، باید فناوری صلح آمیز هسته ای را نه تنها همچون گذشته بلکه بیش از آن چه که داشتیم راه اندازی کنیم و گسترش دهمی تا بتوانیم از چالش های موجود عبور کنیم.

اکنون شعار انرژی هسته ای حق مسلم ما است یک واقعیت است و از دامنه شعار فراتر رفته. آنهایی که این شعار را احساس و دست نیافتنی و حتی یک رویا می پنداشتند، اکنون باید پاسخگوی مردم باشند.

لینک منبع


ایمیل شما آشکار نمی شود
تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز - سئو و بهینه سازی : نکا موزیک