بهترین و ارزان ترین مقاله و پروژه های خود را از دریافت کنید.
خوش آمدید - امروز : شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۷
خانه » جدید 96 » نقدی بر سخنان العبادی؛ عقب ماندن مسئولین عراق از بصیرت مردم خود

نقدی بر سخنان العبادی؛ عقب ماندن مسئولین عراق از بصیرت مردم خودبه گزارش خبرنگار اتاق خبر ۲۴

سخنان العبادی نخست وزیر عراق، هم در ایران با واکنش روبرو شد هم در عراق.

العبادی نخست وزیر عراق هفته گذشته موضع خود را درباره تحریم های آمریکا علیه ایران مطرح کرد.

او سه شنبه هفته گذشته گفته بود که؛ «اساساً ما مخالف تحریم در منطقه هستیم. محاصره و تحریم، نظام‌ها را تضعیف نمی‌کند بلکه جوامع را نابود می‌کند. ما تحریم را خطایی راهبردی و نادرست می‌دانیم اما برای حفظ منافع مردم خود به آن پایبند خواهیم بود. از آن حمایت نمی‌کنیم اما به آن پایبندیم.»

همان زمان که نخست وزیر عراق چنین موضعی را اعلام کرده بود، برخی ناباورانه با آن روبرو شدند و حتی این خبر در برخی رسانه های داخلی و عراق تکذیب شد، اما العبادی چنین سخنی را بر زبان رانده بود.

جای شگفتی هم ندارد چرا که نخست وزیر کنونی عراق فردی غربگرا است که گرایش های او به آمریکا مانند برخی است که تصور می کنند مشکلاتشان با وجود و حضور آمریکا حل می شود، غافل از این که همه مشکلات آنها به خاطر وجود رژیمی همچون آمریکا است.

موضع العبادی گرایش دولت عراق را به سوی آمریکا نشان می دهد، اما اکثر مردم این کشور و دیگر گروه ها و جریان های سیاسی عراق با العبادی، هم عقیده نیستند.

از زمانی که نخست وزیر عراق چنین سخنی گفته است، موجی از انتقاد علیه او در عراق آغاز شده به گونه ای که حتی در فضای مجازی این کشور مردم عراق علیه العبادی جریان راه انداختند.

 

حیدر العبادی

 

مردم عراق در فضای مجازی، این هشتک را راه انداختند و نوشتند «العبادی نماینده ما نیست»،«حرف العبادی حرف ما نیست»، برخی از کاربران شبکه های اجتماعی با هشتگ متضامن مع الشعب الایرانی (اعلام همبستگی با مردم ایران) نوشتند ما در ازای ایستادگی ایران به هنگام سختی‌ها در کنار عراق، احساس مسئولیت کرده و تحریم‌های آمریکا را محکوم می‌کنیم.

موضع العبادی در مقام نخست وزیری عراق، می تواند باعث پایان دولت هم شود، انتخابات پارلمانی در عراق برگزار شده و قرار است به زودی دولت جدید و نخست وزیر جدید مشخص شود، البته موضع العبادی را نباید به پای کل مردم این کشور نوشت، نخست وزیر عراق مرعوب آمریکا است، در حالی که جمهوری اسلامی ایران در منطقه با نقش مثبت خود، باعث شده است تا بسیاری از خطرات و تهدیداتی که آمریکایی ها آن را تدارک دیده بودند، برطرف شود، عراق نیز یکی از همان کشورهایی است که هنوز دسیسه های آمریکا آن را تهدید می کند.

البته نباید نسبت به موضع نخست وزیر عراق بی تفاوت بود و حتی نیاز است که از سوی دولت و دستگاه دیپلماسی واکنشی به سخنان العبادی صورت گیرد حتی وزارت خارجه می تواند با احضار سفیر این کشور مراتب ناخرسندی خود را از این سخنان رسماً اعلام کند، اما چنین موضعی هیچگاه باعث تیره شدن روابط میان دو کشور نخواهد شد. روابط ایران و عراق پس از سقوط صدام بر اساس ارتباطات مردمی با ظرفیت فرهنگی و مذهبی برقرار شده است و هیچگاه چنین موضع گیری هایی که از سوی برخی مسئولین و جریان های سیاسی این کشور اتخاذ می شود، باعث تیرگی روابط نخواهد شد.

العبادی شاید تصور کرده است که سخنان او خواست مردم عراق است، شاید در میان مردم عراق گروه اندکی باشند که با جمهوری اسلامی ایران مخالف هستند، اما اکثریت مردم عراق هیچگاه نمی توانند فراموش کنند که ایران در حق آنها مردانگی و جوانمردی به خرج داده است، چه در زمان صدام و به هنگام جنگ و چه پس از سقوط صدام که این کشور تبدیل به میدان نبرد و نزاع داخلی شده بود.

مهمترین بحرانی که عراق را تهدید کرد، اشغال بخش های زیادی از خاک این کشور به دست گروه داعش بود، که اگر جمهوری اسلامی ایران به یاری عراق نرفته بود، همه این کشور به اشغال داعش در آمده بود.

شاید العبادی تصور می کند که با حمایت آمریکا بار دیگر میتواند در مقام نخست وزیر باقی بماند، به همین خاطر است که گرچه اعلام می کند با تحریم های آمریکا علیه ایران مخالف است اما مجبور به تبعیت از آن است، آن هم به خاطر منافع مردم عراق!

آمریکایی ها اگر به فکر منافع مردم عراق بودند، کافی بود که از این کشور خارج شده و اقدام به فتنه گری و جنگ های داخلی در عراق نمی کردند.

اگر برخی از مسئولین عراقی کمک های ایران را در جنگ با داعش فراموش کرده اند، اما مردم عراق هیچگاه نمی توانند کمک ایران را از یاد ببرند. آنها به خوبی می دانند که اگر ایران نبود، تاکنون از عراق چیزی باقی نمانده بود و داعش حاکمیت خود را در این کشور تثبیت کرده بود.

آقای عبادی همراهی شما با تحریم های آمریکا علیه ایران بوی قدرت طلبی می دهد.

واکنشی که از سوی العبادی در قبال تحریم های اقتصادی آمریکا علیه ایران صورت گرفته، حتی به اندازه کشورهایی که با آمریکا روابط گسترده تری دارند نیست. ترکیه با تشخیص دقیق شرایط و موقعیت، تحریم های یکجانبه آمریکا را محکوم و اعلام کرده که به روابط اقتصادی خود با ایران ادامه می دهد.

آقای العبادی هنوز پیام امام حسین (ع) را در روز عاشورا درک نکرده است که فرمودند؛ اگر دین ندارید لااقل آزاده باشید.

اما نخست وزیر عراق هم دین دارد و هم در صف یزیدیان قرار نگرفته است، پس چرا موضع او در قبال تحریم های آمریکا علیه ایران از سر ضعف و ناتوانی است؟

نخست وزیر عراق در اندیشه قدرت است، قدرتی که به واسطه حمایت آمریکا به دست بیاید، او تصور می کند با چنین موضعی علیه ایران می تواند روی حمایت ایالات متحده حساب باز کند و ماندگاری خود را تضمین کند.

عربستان سعودی نیز در این میان بی تأثیر نیست، سعودی ها نفوذ خود را در عراق افزایش داده اند و سعی دارند تا دولتی در عراق مستقر شود که مناسبات خود را با ایران کمرنگ کند و بجای آن روابط گسترده ای با عربستان سعودی داشته باشد.

مردم عراق به خوبی درک کرده اند که تضعیف جمهوری اسلامی ایران در منطقه به زیان همسایگان او به ویژه کشورهایی خواهد شد که از حمایت ایران برخوردارند.

ایران تضعیف شده، عراق از دست رفته و سوریه نابود شده را رقم خواهد زد، اما برخی مسئولین دولت عراق همچون آقای العبادی به این درک نرسیده اند و نشان می دهد که از مردم خود عقب مانده اند.

اما جمهوری اسلامی ایران بزرگوارانه همانگونه که در سال های طولانی از سوی دولت های حاکم در عراق زیان بسیاری دیده است، و هیچگاه نمیتواند دوران ۸ سال دفاع مقدس را از یاد ببرد یا جنایاتی که رژیم عراق در دوران صدام مرتکب شده فراموش کند، بزرگوارانه رفتار کرده است که پس از گذشت ۳۰ سال از پایان جنگ، پای خود را بر گلوی عراق فشار نداد تا او را وادار به پرداخت غرامت جنگی کند.

قدر مسلم گسترش روابط ایران و عراق و تحکیم مناسبات، باعث استحکام و انسجام بیشتر جبهه مقاومت در غرب آسیا خواهد شد و همین اتفاق باعث دور شدن تهدیداتی است که آمریکا در تدارک آن است. خوشبختانه مردم عراق پاسخ مناسبی به نخست وزیر خود دادند و نشان دادند که اگر نمک بخورند نمکدان نمی شکنند. برای ایران هم مردم عراق مهم است.

لینک منبع


ایمیل شما آشکار نمی شود
تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز - سئو و بهینه سازی : نکا موزیک