سایت سرگرمی تفریحی قاطی پاتی
خوش آمدید - امروز : شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۷
خانه » جدید 96 » مذاکرات بیهوده و هزینه زا

مذاکرات بیهوده و هزینه زامذاکرات بیهوده و هزینه زا به گزارش خبرنگار اتاق خبر ۲۴

این بیت شعر از سعدی را برای این آوردیم که درباره حال و روز برجام بگوییم، اما برخی هنوز با وجود همه شواهد و قرائن محکم اعتقاد دارند که میتوان برجام را با اروپا ادامه داد.
مذاکرات ایران و ۱+۵ انجام شد و حاصل آن نیز توافق هسته ای بود، مذاکراتی که ۲ سال طول کشید، با همه ایرادات و اشکالاتی که داشت و دارد.

مذاکره برای توافق انجام شده و توافق نیز به دست آمده است، اما پس از خروج آمریکا از برجام رئیس جمهور، وزیر خارجه و اعضای تیم مذاکره کننده هسته ای ایران پا به میدان مذاکرات تازه ای نهاده اند.

مفهوم این مذاکرات با توجه به خروج آمریکا از برجام و نقض آن چیست؟ ماهیت مذاکرات تازه با سه کشور اروپایی چیست؟ چرا باید بار دیگر هزینه مذاکرات جدید را به کشور تحمیل کرد؟

هدف از این مذاکراتی که دولت تدبیر و امید قصد دارد با اروپایی ها انجام دهد چیست؟

پس از خروج آمریکا از برجام، آقای روحانی رئیس جمهور از ادامه برجام با اروپایی ها خبر داد، البته به شرطی که آنها پایبند توافق هسته ای باشند و منافع ایران را در چارچوب برجام تأمین کنند.

چند هفته ای هم به اروپا زمان داده شد تا تصمیم خود را درباره ادامه برجام بدون آمریکا بگیرند.

هر چند برخی اعتقاد دارند که مهلت دادن به اروپا پس از خروج آمریکا از برجام، بی معنا است و نیازی به چنین کاری نیست، اما با اعتقاد به این که اروپا، ایالات متحده را به ایران ترجیح می دهد، یک فرصت دیگر به دولت و وزارت خارجه داده شد تا این راه را نیز برود. اما دولت محترم، اعضای تیم هسته ای که به نظر می رسد اکنون در شرایط مناسبی هم قرار نداشته باشند، در این مرحله حساس به نقدها و توصیه ها توجه کنند تا شاید با به کار گیری توصیه ها و نقدهایی که برای آینده برجام می شود، بلایی که اکنون سر برجام آمده است، بار دیگر تکرار نشود.

آقای ظریف وزیر خارجه کشورمان رایزنی های خود را با وزرای خارجه عضو گروه ۱+۵ آغاز کرده است، او راهی چین شده تا با وزیر خارجه این کشور درباره اقدام آمریکا و آینده برجام گفت وگو کند، ظریف قرار است سپس به روسیه برود و با سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه مذاکره داشته باشد.

محمد جواد ظریف آنگاه قرار است به بروکسل برود و با وزرای خارجه انگلیس، فرانسه و آلمان بر سر برجام گفت وگو کند. به نظر می رسد که این دور از مذاکرات گرچه طولانی نباشد، اما سرنوشت برجام را تعیین می کند.

البته می توان پیش بینی دقیق انجام داد و نیازی به هدر دادن وقت و هزینه نیست، چرا که از هم اکنون نتایج مذاکرات ایران و اروپا بر سر توافق هسته ای روشن است.

اروپایی ها یکبار در سال ۸۲ امتحان خود را پس داده و مردود شده بودند، آن زمان بدون حضور آمریکا مذاکرات هسته ای انجام شد و توافق به دست آمد، اما سه کشور اروپایی انگلیس، فرانسه و آلمان زیر توافق زدند.

اکنون بار دیگر قرار است آزموده را بیازماییم، در حالی که شواهد بسیاری وجود دارد که ثابت می کند، اروپا در برجام باقی نمی ماند و برای باقی ماندن در آن شرط و شروطی را می گذارد که آمریکا نیز در پی دستیابی به آنها است.

قراردادهای اقتصادی میان ایران و اروپا در حال تعلیق قرار گرفتن است، فروش هواپیمای مسافربری ایرباس به ایران پس از خروج آمریکا از برجام از سوی فرانسه منتفی شد.

شرکت های آلمانی در حال برنامه ریزی برای قطع روابط اقتصادی خود با ایران هستند، کشورهای اروپایی مشتری نفت ایران نیز گفته اند مجبور به کاهش یا حتی قطع خرید نفت از ایران هستند.

همه این مسائل بر خلاف برجام و توافقی است که آمریکایی ها از آن خارج شدند. 

اکنون با وجود چنین سیاستی مذاکره کردن با اروپا برای چیست؟ آیا غیر از این است که خود را به خاطر برجامی که تاکنون هم برای ایران نتیجه ای نداشته است، کوچک می کنیم و به اروپایی ها این پیام را می دهیم که ما به برجام پایبند می مانیم!

کشورهای اروپایی تاکنون پس از خروج ایالات متحده از برجام خوب سخن گفته و نسبتاً تند موضع گرفته اند اما در عمل کاری به نفع ایران انجام نداده اند.

اروپایی ها با مذاکره هم نمی توانند در برجام باقی بمانند، چرا که منافع اقتصادی و سیاسی آنها در رابطه با آمریکا گره خورده است.

با این حساب پس تلف کردن وقت و هزینه از سوی دولت برای چیست؟ آیا باز هم قرار است دولت همه هم و غم خود را صرف چند هفته مذاکره با اروپا کند؟

پنج سال از عمر کشور به پای مذاکرات هسته ای و توافق به هدر رفت، پنج سالی که می توانست با رویکرد داخلی به بهتر شدن اوضاع کشور کمک زیادی کند، اما این فرصت به خاطر مذاکرات و توافق، گرفته شد.

اروپا نیز همچون آمریکا، اگر هم توافقی با ایران انجام دهد، به آن پایبند نخواهد بود. 

مذاکره با وجود یک توافق بی معنا است، توافق وجود دارد، چه نیازی به مذاکره دوباره است؟ اصلا بر سر چه موضوعاتی مذاکره قرار است انجام شود؟ 

کافی است اروپا با اجرای برجام یا عدم اجرای آن تکلیف خود و ایران را روشن کند.

 

لینک منبع


ایمیل شما آشکار نمی شود
تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز - سئو و بهینه سازی : نکا موزیک