سایت سرگرمی تفریحی قاطی پاتی
خوش آمدید - امروز : یکشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۷
خانه » جدید 96 » سرنوشت دارایی های بلوکه شده ایران چه شد؟

سرنوشت دارایی های بلوکه شده ایران چه شد؟سرنوشت دارایی های بلوکه شده ایران چه شد؟ به گزارش خبرنگار اتاق خبر ۲۴

توافق هسته ای که انجام شد، از سوی آمریکایی ها ارقامی از طلب ایران منتشر شد که رقم بالایی را نشان می داد.

هر کدام از مسئولین آمریکایی از خود چیزی می گفتند و بر شک و تردیدها می افزودند. در این میان مسئولین کشور نیز شفاف و روشن در باره ادعاهای آمریکایی ها پاسخ نمی دادند.

میزان دارایی های بلوکه شده ایران در خارج به ویژه آمریکا همواره یکی از موضوعاتی بوده که هیچگاه درباره آن پاسخ قانع کننده و شفاف داده نشده است.

آمریکا در زمان دولت اوباما ادعا می کرد که بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار از دارایی های بلوکه شده ایران پس از برجام آزاد خواهد شد.

۱۰۰ میلیارد دلار رقم بسیار قابل توجهی است و در صورت ورود چنین مبلغی به کشور، قطعاً می توانست در اقتصاد تأثیر بگذارد، اما همین اعداد و ارقام نیز پیش از امضای توافق هسته ای از سوی مسئولین دولت و اعضای تیم هسته ای مطرح می شد.

حتی رسانه های موافق مذاکرات و توافق هسته ای در صفحه نخست خود تیترهای درشتی در این زمینه چاپ کردند که البته با توجه افکار عمومی نیز روبرو شد.
قطعاً برای انجام تصمیم مهمی همچون مذاکرات هسته ای همراهی افکار عمومی نیاز است، بدون پشتوانه مردم نمیتوان در دنیای امروز کاری را پیش برد، برای همراه کردن افکار عمومی نیاز به محرک هایی است و در ماجرای توافق هسته ای مبلغ دارایی های بلوکه شده ابزاری بود برای همین منظور.

روزنامه دولتی ایران به نقل از محمد باقر نوبخت سخنگوی دولت در تاریخ ۱۱ بهمن ۹۴ ؛ دارایی‌های آزاد شده ایران را افزون بر ۱۰۰ میلیارد دلار اعلام کرد و گفت که این دارایی‌ها به طور کلی آزاد شده است و ما می‌توانیم از آن استفاده کنیم.
 
اما این خبر پس از چندی با کاهش قابل توجه رقم افزون بر ۱۰۰ میلیارد دلار روبرو شد.

آمریکایی ها هم ارقام متفاوتی را اعلام میکردند، گاهی میگفتند ۱۰۰ میلیارد دلار، روز دیگر ۱۵۰ میلیارد دلار و دست آخر این رقم از سوی آمریکا و شخص اوباما به ۱۰ میلیارد دلار تنزل کرد.

مجلس آمریکا اوباما را به خاطر اعلام رقم ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلیارد دلار دارایی های ایران که با برجام آزاد می شود باز خواست کرد و او در کنگره توضیح داد که تنها ۱۰ میلیارد دلار دارایی ایران آزاد خواهد شد.

اما این ارقام از آزاد شدن دارایی های ایران در بانک های آمریکا و اروپا بین ۲۹ میلیارد، ۳۰ میلیارد تا افزون بر ۱۰۰ میلیارد دلار چرخید اما هیچگاه روشن نشد که رقم واقعی دارایی هایی بلوکه شده ایران چه میزان است.

پس از آن ترامپ رئیس جمهور آمریکا نیز در ۲۰ مهر ۹۶ درباره این دارایی ها ادعا کرد که توافق هسته‌ای ایران به شیوه‌ای ناکارآمد امضا شد! ۱۵۰ میلیارد دلار دادیم و چیزی به دست نیاوردیم.

اینکه در ابتدای مذاکرات تا زمانی که توافق به دست آمد مدام از ارقام بالای دارایی های بلوکه شده ایران که قرار است با برجام آزاد شود، سخن به میان می آمد، یک اشتباه و محاسبه نادرستی بود که در فضای افکار عمومی و سیاسی کشور مطرح شد.

قطعاً چنین رقمی باعث ایجاد توقع و انتظار در جامعه می شود، که طبیعی و به حق است، اما زمانی که توافق هسته ای نتوانست آن وعده ها را برآورده کند، ثابت شد که چنین پول هایی از دارایی های ایران هم آزاد نشده است.

دارایی های ایران به جز ارقام اندکی از آن هنوز در بانک های خارجی بلوکه است و جالب اینجاست که بانک های آمریکایی و اروپایی آنچه که خود تشخیص بدهند به ایران صادر می کنند و پول آن را نیز از حساب دارایی های ایران برداشت می کنند. فهرست وارداتی در گمرک منتشر می شود این ادعا را ثابت می کند.

حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب در افطاری کارگزاران نظام در باره دارایی های بلوکه شده ایران فرمودند؛ «ما در مواجهه‌ی با این قضیّه‌(برجام) قضایا را واقع‌بینانه بسنجیم؛ دل خودمان را خوش نکنیم به احتمالات و چیزهایی که گفته میشود، ذکر میشود و معلوم نیست که واقعیّتی پشت سرش باشد یا اطمینانی به آنها نیست؛ واقع‌بینانه بسنجیم، واقع‌بینانه هم به مردم منتقل کنیم. اینکه ما در قضایای اوّلِ مذاکرات در ذهنمان بود و خودمان تصوّر کردیم و به دیگران هم گفتیم که بله، اگر ما مذاکره کنیم، صد میلیارد دلار پول وارد کشور میشود، خب این یک معنایی دارد؛ برای کشور ما صد میلیارد مبلغ معتنابه‌ای است، مبلغ مهمّی است، اصلاً بکلّی میتواند خیلی از مشکلات کشور را برطرف کند؛ این واقعیّت نداشت. حالا رئیس‌جمهور وقیح آمریکا هنوز میگوید که ما ۱۰۰ میلیارد، گاهی میگوید ۱۵۰ میلیارد به ایران دادیم؛ شما غلط کردید دادید! شما کِی به ایران [پول دادید]؟ یک دلار هم شماها ندادید به ایران. خود ما هم در واقع به یک نحوی باور کردیم این ۱۰۰ میلیارد را؛ خب این گمان [بود]، تصوّر بود، توهّم بود،واقعیّت نداشت. بایستی مراقب باشیم آنچه را برای آینده‌ی خودمان و منافع خودمان و عوض هزینه‌هایی که میپردازیم مشخّص میکنیم، واقعیّت داشته باشد و همان واقعیّت را بفهمیم و همان واقعیّت را هم صریح با مردم در میان بگذاریم.»

اکنون زمان شفاف سخن گفتن با مردم است، آن چه که در باره نتایج بزرگ برجام تبلیغ می شد، به واقعیت نپیوست، بلکه عکس آن اتفاق افتاد.

مردم می خواهند بدانند سرنوشت دارایی های کشور پس از برجام چه شد؟!

 

لینک منبع


برچسب ها : , ,
ایمیل شما آشکار نمی شود
تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز - سئو و بهینه سازی : نکا موزیک