ثبت شده در ستاد ساماندهی | قاطی پاتی
خوش آمدید - امروز : یکشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۷
خانه » جدید 96 » دفاع از برجام به چه قیمتی

دفاع از برجام به چه قیمتیبه گزارش خبرنگار اتاق خبر ۲۴

موضوع هسته ای ایران که ساخته ذهن پلید دشمنان برای تحت فشار قرار دادن جمهوری اسلامی است، متعلق به امروز و دیروز نیست، قدمتی ۱۶ ساله دارد، سال ۸۲ کلید نخستین مذاکرات هسته ای ایران و سه کشور اروپایی که اکنون نیز در گروه ۱+۵ حضور دارند، در آن سال خورد.

نتیجه آن بدعهدی و نقض توافقی شد میان تروئیکای اروپایی و ایران که به امضاء رسیده بود.

همان زمان بودند افراد و اشخاصی که اعتقاد داشتند چرا با نوچه ها و گماشته های کدخدا مذاکره میکنیم، کافی است با کدخدا پای میز مذاکره بنشینیم و مشکلاتمان را با هم حل کنیم، نیازی نیست که به دور و بری های اربابشان باج بدهیم.

چنین تفکری در فضای سیاسی کشور پیگیری شد و پرورش یافت، مروجان و مدافعان این روش سیاسی بیکار ننشستند بلکه سعی کردند آرام آرام و با سیاست، تفکر خود را در قالب یک راهکار پیگیری کنند.

کداخدا دانستن آمریکا و تن به همه کاره بودن او دادن، اعتقادی است که برخی در داخل به آن تن داده اند به همین خاطر است که میگویند پایان مشکلات با حل اختلافات آمریکا و ایران شکل میگیرد.

سال ها پس از آن که مذاکرات هسته ای ایران و اروپا شکست خورد و عامل آن هم مخالفت آمریکا اعلام شد، به دورانی رسیدیم که بار دیگر همان تفکر در ایران در قامت دولت و ریاست جمهوری قوه مجریه را در دست گرفت.

با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید که از حمایت های جریان سیاسی اصلاح طلب برخوردار بود، باب مذاکره با آمریکا باز شد.

همان اعتقاد مذاکره با کدخدا با تز سیاسی خود مذاکرات رو در رو با آمریکا را بر سر موضوع هسته ای آغاز کرد، با وعده لغو همه تحریم های اقتصادی علیه کشورمان.

دو سال مذاکرات ایران و آمریکا با حضور ۵ کشور دیگر انجام شد، نتیجه آن توافق هسته ای یا همان برجام معروف و مشهور است.

اما پس از اجرای بیش از ۲ سال توافق هسته ای از سوی ایران، آمریکایی که گفته می شد باید مشکلات و اختلافات را با او حل و فصل کرد، همه رشته ها را پنبه کرد و از برجام خارج شد و تهدید کرد اگر ایران از برجام بیرون برود عواقب سنگین تری از تحریم های اقتصادی در انتظار او است.

در این میان به نظر می رسد که جمهوری اسلامی ایران به خاطر پایبندی به تعهدات خود بدهکار هم شده است! 

هفته گذشته آمریکا از برجام خارج شد و اعلام کرد نه تنها به تعهدات خود پایبند نخواهد بود بلکه تحریم های شدیدتری را علیه ایران وضع خواهد کرد.

آنچه در مفاد توافق هسته ای نوشته شده و کشورهای عضو ۱+۵ آن را امضا کرده اند، بر اساس خواسته های آمریکا بوده است، مذاکرات هسته ای در واقع میان ایران و آمریکا انجام شد، محور اصلی آمریکا بود، دولت نیز اصرار بر مذاکره با ایالات متحده داشت، چرا که همان افرادی که در سال ۸۲ تا ۸۴ مذاکراتی با اروپا داشتند و همان زمان اعتقاد به مذاکره با آمریکا را مطرح می کردند، اکنون نیز در مسند کار قرار دارند.

اما آیا سیاست مذاکره با کدخدا به نتیجه رسید؟ مگر غیر از این است که ایران و آمریکا پای میز مذاکره نشستند و بر سر موضوع هسته ای به توافق رسیدند؟

آیا این توافق به نتیجه رسید که اکنون پیشنهاد میشود که کار آخر را امروز می شود انجام داد و به جای باج دادن به پادوها و مذاکره با دلال ها، باآمریکا باب مذاکره را گشود؟!

ایران هم با پادوها و دلال ها مذاکره و توافق کرده اما خنجر از پشت خورده و هم با آمریکا به مذاکره نشسته و اکنون می بینیند که چه بر سر توافق هسته ای آورده است.

برخی کارشناسان، تحلیلگران و نخبگان سیاسی که خود را علامه دهر می پندارند، میگویند باید تمام قد از برجام دفاع کرد، اما نمی گویند به چه قیمتی؟

آیا قابل قبول است که ایران همچنان پایبند به توافق هسته ای باشد، اما طرف مقابل از برجام خارج شود؟!

در این صورت اصلاً چه نیازی است که تمام قد از برجام دفاع کنیم؟ اجرای یکطرفه برجام از سوی ایران، نیاز به دفاع ندارد، همین رفتار جمهوری اسلامی بهترین دفاع از توافق هسته ای است؟! آیا غیر از این است؟

کار آخر را همان اول انجام دهیم به چه مفهوم است؟ ما مذاکره کردیم و با آمریکا به توافق رسیدیم، اکنون برای این که برجام باقی بماند بار دیگر باید با آمریکا مذاکره کنیم و نگذاریم از برجام بیرون برود؟ حتماً باید امتیازات دیگری هم بدهیم.

آیا با مذاکراتی که با آمریکا انجام شد، تهدید، به فرصت تبدیل شد؟ چرا چنین اعتقادی در دیگر زمینه ها وجود ندارد؟ چرا همیشه از سوی یک قشر خاصی سعی بر این است که مشکلات با مذاکرات با آمریکا حل شود؟ چرا هیچ توجه و اعتقادی به داشته های درونی در میان این قشر خاص دیده نمیشود تا با تکیه به آنها درصد زیادی از مشکلات حل شود؟

عقل، منطق، علم سیاست، همه بر اساس آنچه که دلخوشان به آمریکا میگویند باید در خدمت تفکر آنها باشد، هر که بگوید مذاکره با آمریکا بی فایده است، عقل و منطق ندارد و از سیاست نیز چیزی نمی داند!

تاریخ انقلاب اسلامی نمونه های زیادی از اعتماد به آمریکا و مذاکره ایران با این رژیم دارد که در همه آنها این ایالات متحده بوده که بدعهدی کرده و دبه درآورده است. سیاستمدارانی که دل در گرو مذاکره با آمریکا بسته اند اندکی تاریخ انقلاب اسلامی را بخوانند تا با بدعهدی های آمریکا آشنا شوند تا شاید اندکی در مواضع خود تجدید نظر نمایند.

 

لینک منبع


برچسب ها :
ایمیل شما آشکار نمی شود
تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز - سئو و بهینه سازی : نکا موزیک