سایت سرگرمی تفریحی قاطی پاتی
خوش آمدید - امروز : شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷
خانه » جدید 96 » تورنگ تپه، قديمي ترين تپه ايران + تصاوير

تورنگ تپه، قديمي ترين تپه ايران + تصاويراتاق خبر ۲۴

تورنگ تپه يکي از عظيم ترين و غني ترين تپه هاي باستاني استان گلستان به شمار مي آيد، اين تپه در فاصله تقريبي ۲۵ کيلومتري شمال شرقي گرگان واقع است و با وسعت بسيار و ارتفاع چشمگير در مجاورت روستاي تورنگ تپه واقع شده و بر استخر آبي بزرگ مشرف است. اهمیت تورنگ تپه با کشفِ اتفاقی مجموعه اشیایی معروف به گنج استرآباد در سال ۱۸۴۱ میلادی آشکار شد.
 
تورنگ تپه، قديمي ترين تپه ايران

 

برخی از اشیای این مجموعه را که امروزه از سرنوشت آنها اطلاعی در دست نیست، به دربار محمدشاه قاجار فرستادند و در آنجا دوبد، دیپلمات و پژوهشگر روسیِ فرانسوی تبار، آنها را مطالعه و طرح هایی از آنها را تهیه کرد. تپه باستانی تورنگ تپه که در نزدیکی شهر گرگان مرکز استان گلستان قرار دارد، یکی از مهم ترین جاذبه های باستان شناسی منطقه محسوب می شود. تورنگ تپه به شماره در تاریخ ۱۵ دی ماه ۱۳۱۰ خورشیدی به شماره ۶۶ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است و همانند سایر آثار ثبتى، حفاظت آن به وسیله سازمان میراث فرهنگى استان گلستان انجام مى پذیرد.قدمت این تپه به هزاره سوم قبل از میلاد یعنی ۵ هزار سال پیش می رسد و عمده ترین آثاری که در خلال حفریات و کاوش های علمی از لایه های مختلف تپه مذکور به دست آمده، شامل آثار معماری (با مصالح خشتی)، سفالینه ها، ظروف، اشیاء و دیگر ادوات مورد نیاز روزمره زندگی و ابزارآلات برنزی است.
 
تورنگ تپه، قديمي ترين تپه ايران 1

 

روستای تورنگ تپه در ۱۲ کیلومتری جاده آسفالته گرگان به مشهد و ۹ کیلومتری شمال این جاده واقع شده است و روستاهای میرمحله و مرزنکلاته از این طریق به جاده اصلی مربط می شود. دهکده تورنگ تپه در جنوب شرقی تپه قرار داشته و در ضلع جنوب غرب آن، آب بندان ذخیره آب مزروعی قرار دارد. این مجموعه ظرفیت و توان بالقوه زیادی برای جلب و جذب جهانگردان به آثار تاریخی را دارد. بخشی از موزه لوور در شهر پاریس به اشیای کشف شده در تورنگ تپه گرگان اختصاص دارد. این تپه به لحاظ ارزش های تاریخی در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است و همانند سایر آثار ثبتی، حفاظت آن به وسیله سازمان میراث فرهنگی استان گلستان انجام می گیرد. بزرگ ترین برجستگی تورنگ تپه ارتفاعی نزدیک به ۵/۳۴ متر از سطح دشت های اطرافش دارد و در اولین فصل حفاری که بهار ۱۳۱۰ توسط «وولسین» در آن انجام شد، باستان شناسان سه طبقه را شناسایی کردند. با اینکه او به یافته های مشابه با گنج استرآباد دست پیدا نکرد، کاوش های او نشان داد که قدمت آثار تورنگ تپه به هزاره چهارم پیش از میلاد می رسد.
 
تورنگ تپه، قديمي ترين تپه ايران 2

 

لینک منبع


ایمیل شما آشکار نمی شود
تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز - سئو و بهینه سازی : نکا موزیک