ثبت شده در ستاد ساماندهی | قاطی پاتی
خوش آمدید - امروز : شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۷
خانه » جدید 96 » توافق نکردن بهتر از توافق بد است

توافق نکردن بهتر از توافق بد استتوافق نکردن بهتر از توافق بد است به گزارش خبرنگار اتاق خبر ۲۴

پس از امضای توافق هسته ای ایران و ۱+۵ و دفاع تمام قد دولت و جریان سیاسی اصلاحات، به جایی رسید که منتقدین و مخالفین را با واژه های نامناسب خطاب کردند.

روند اجرایی برجام به گونه ای پیش رفت که رفته رفته نقاط ضعف آن آشکارتر شد به گونه ای که مردم نیز به بی ثمر و بی اثر بودن آن بر خلاف وعده های داده شده پی بردند.

ضعف برجام در همان تضمینی بود که رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز بر آن تأکید کرده بودند و حتی یکی از شروطی است که ایشان آن را مبنای توافق قرار دادند، اما تیم هسته ای عمداً یا سهواً، به هر حال آن را نادیده گرفت و تنها امضای جان کری وزیر خارجه وقت آمریکا در دولت باراک اوباما را ضامن توافق هسته ای اعلام کرد.

کم توجهی و بی توجهی به نقدهای انجام شده و همچنین توصیه هایی که از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی به دولت و اعضای تیم هسته ای شد، از دلایل مهمی است که توافق هسته ای را به شرایط کنونی رساند.

برجام توافق بدی بود که آمریکا به راحتی و با وقاحت کامل از آن خارج شد و حتی علیه جمهوری اسلامی ایران نیز اتهامات بی اساسی را مطرح کرد و دروغ های زیادی گفت.

اکنون می توان به عمق این جمله مهم رهبر معظم انقلاب که «توافق نکردن بهتر از توافق بد است» پی برد، آنهایی که تنها خود را می دیدند و دیگران را به حساب نمی آوردند اکنون باید پاسخگوی اعمال خود باشند و توافق بد برجام را جبران کنند. آیا می توانند؟!

آیا آنهایی که اصرار بر توافق هسته ای با این شرایط داشتند، اکنون به این نتیجه رسیده اند که توافقشان بد بوده و توافق نکردن بهتر از این توافق بد است؟ یا آن که همچنان بر اشتباه خود اصرار دارند و آن را موفق می پندارند؟

یکی از اعضای تیم مذاکره کننده هسته ای آمریکا در شب اعلام ترامپ برای خروج از برجام در گفت وگوی زنده تلویزیونی با شبکه بی بی سی با ابراز تأسف از اقدام رئیس جمهور آمریکا، درباره یک موضوع مهم که سوال مجری برنامه بود چنین گفت؛ ما در جریان مذاکرات هیچگاه به این فکر نبودیم که اگر یکی از طرف های مقابل ایران، بخواهد از برجام خارج شده و آن را نقض کند، چه رفتار تنبیهی در قبال او داشته باشیم، چنین بندی در توافق هسته ای وجود ندارد، اما برای ایران چنین بندی دیده شده و در جریان مذاکرات همیشه یکی از مباحث ما این بود که اگر ایران بخواهد از برجام خارج شود، چه واکنشی در پاسخ به این اقدام داشته باشیم.

به واقع آمریکا و کشورهای غربی در طول مذاکرات علاوه بر تحمیل خواسته های خود، بدون این که ضمانت اجرایی برای تعهداتشان بدهند، ضمانت اجرایی برای برخورد با ایران در صورت نقض یا خروج از برجام را در توافق تعبیه کرده اند.

این که آنها هیچ فکری برای جلوگیری از خروج یکی از اعضای گروه ۱+۵ نکرده اند و همه فکر آنها این بود که توافقی را تنظیم کنند تا ایران نتواند از آن خارج شود، نشان از هوشیاری طرف مقابل دارد، پس اعضای تیم هسته ای کشورمان در این میان چه می کردند؟! آیا در جریان مذاکرات نبودند؟!

توافق هسته ای یک توافق کاملاً یکطرفه است که متأسفانه دولت و تیم هسته ای مصداق ضرب المثل «هول و حلیم و دیگ» هستند که نه تنها خود بلکه بقیه را نیز به دیگ انداخته اند.

اکنون نیز در پی مذاکره با اروپا برای ادامه برجام هستند و این موضوع نیز جای شک و شبهه دارد.

و اما موضوع دیگری که در پسا برجام به آن دچارمان کردند، قراردادهایی است که به امضا رسیده و همچون توافق هسته ای چفت و بست درستی ندارد.

یکی از آن قراردادها که میلیاردها دلار برای آن هزینه شده است، خرید هواپیمای مسافربری از آمریکا و فرانسه بود. بله بود، چون اکنون نیست.

قرارداد خرید بوئینگ و ایرباس از آمریکا و فرانسه نیز همچون برجام از بین رفت و علیرغم پرداخت بخشی از پول خرید این هواپیماها از سوی ایران بر اساس قراردادی که با این دو شرکت فرانسوی و آمریکایی بسته شده است، هواپیمایی به ایران تحویل داده نخواهد شد!

پس از خروج آمریکا از برجام شرکت هایی که با ایران قرارداد بسته بودند پا سست کرده و در حال عقب نشینی هستند، این که تصور شود آنها از آمریکا می ترسند، برداشت درستی نیست، بلکه آنها در جریان یک برنامه ریزی دقیق قرار دارند و ابزاری برای وارد کردن فشار بیشتر به ایران هستند.

تنها با مقایسه حجم مبادلات اقتصادی ایران با سه کشور اروپایی و مقایسه مناسبات اقتصادی آنها با آمریکا روشن می کند که نمی توان امیدی به اروپا داشت.

تبادل اقتصادی انگلیس، آلمان و فرانسه با آمریکا روی هم نزدیک به ۴۰۰ میلیارد دلار است در حالی که تجارت این کشورها با ایران به ۶ میلیارد دلار هم نمی رسد.

به این جمله توجه کنید؛ «موضوع خروج از برجام در قراردادها پیش‌بینی نشده بود و قرار نبود که این چنین پیش‌بینی داشته باشیم.»

پاسخ «اصغر فخریه کاشان» ‌مشاور وزیر راه و شهرسازی در امور بین‌الملل را به این پرسش که آیا موضوع خروج آمریکا از برجام در قراردادها لحاظ شده بود یا نه؟ خواندید.

قرارداد خرید هواپیمای مسافربری از بوئینگ و ایرباس از جمله قراردادهای محرمانه دولت بود اما اکنون ذره ذره در حال آشکار شدن محتوا و مفاد آن هستیم.
این که در قرارداد به این مهمی پیش بینی نشده که در صورت خروج آمریکا از برجام چه باید کرد، شک برانگیز است. چگونه می توان باور کرد پس از آن همه یادآوری، هشدار، توصیه و انتقادهایی که اکنون حقانیت آنها برای بسیاری به اثبات رسیده است، این پیش بینی نشده باشد!

نمی توان به سادگی از کنار چنین رفتارهایی گذشت و سکوت کرد. باید مسئولین در این زمینه ها پاسخ های قانع کننده به مردم بدهند.

 

لینک منبع


ایمیل شما آشکار نمی شود
تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز - سئو و بهینه سازی : نکا موزیک