بهترین و ارزان ترین مقاله و پروژه های خود را از دریافت کنید.
خوش آمدید - امروز : پنج شنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۷
خانه » جدید 96 » تضمین روحانی به موگرینی!

تضمین روحانی به موگرینی!تضمین روحانی به موگرینی! به گزارش خبرنگار اتاق خبر ۲۴

متأسفانه قرارداد توافق هسته ای آنقدر بد بسته شده است که هیچ جای دفاعی برای خود باقی نگذاشته است.

آنگونه که به نظر می رسد این قرارداد یک تعهد مادام العمر یا حداقل تا زمان مقرر قید شده در برجام را به ایران تحمیل کرده و اجازه خروج از آن را هم به جمهوری اسلامی نمی دهد.

اگر چنین باشد، یعنی ایران در صورت خروج همه کشورهای امضاء کننده توافق هسته ای، باز هم باید به تعهدات خود پابرجا باشد، این یک ظلم در حق نسل کنونی و نسل آینده کشور خواهد بود.

تاکنون که چنین بوده است، ایران در دو سال و نیم گذشته از اجرای توافق هسته ای، به تعهدات خود پایبند بوده و آنها را فراتر از حد تصور آژانس بین المللی انرژی اتمی اجرا کرده است، اما هنوز هیچ سودی از توافق نبرده است، آمریکا و اروپا بارهای توافق را نقض کردند اما هیچ واکنشی از سوی ایران انجام نشد.

خانم فدریکا موگرینی مسئول دستگاه سیاست خارجه اتحادیه اروپا ادعایی را مطرح کرده که با کنار هم گذاشتن چند جمله از برخی مسئولین میتوان به نتیجه ای رسید که موگرینی ادعا کرده است.

مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا گفته است که «از حسن روحانی رئیس‌ جمهور ایران تضمین گرفته است که تهران علیرغم تصمیم دونالد ترامپ رئیس ‌جمهور آمریکا برای خروج از برجام و وضع مجدد تحریم‌ها علیه ایران، همچنان در توافق می‌ماند.»

درباره سخنان موگرینی چند پرسش پیش می آید که نیازمند پاسخگویی از سوی مسئولین است.

۱-آیا سخنان مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا در باره تضمین آقای روحانی درست است یا تنها یک ادعا است؟

۲-اگر درست است تضمینی که رئیس جمهور داده شفاهی است یا کتبی؟

۳-چرا چنین تضمینی به اروپا داده شده است؟

۴-تضمینی که آقای روحانی داده تصمیم خود او بوده است یا این که ارکان نظام همچون شورای عالی امنیت ملی دخیل بوده است؟

۵-این که در ابتدای مذاکرات اصرار بر مذاکره مستقیم با آمریکا به خاطر کدخدا بودن او وجود داشت و بدون آمریکا توافقی هم متصور نبود، اکنون چه اتفاقی افتاده است که بدون آمریکا نیز می توان به برجام ادامه داد؟

هنگامی که زمزمه های خروج آمریکا از برجام شنیده شد و اطمینان به دست آمد که خروج آمریکا از برجام جدی و قطعی است، مواضع و سخنانی از سوی دولت دیده و شنیده شد که نشان از دیدگاه رئیس جمهور در باره توافق هسته ای دارد.

آقای روحانی ۱۷ اردیبهشت امسال در 
جلسه شورای اداری خراسان رضوی گفته بود؛«اگر اهداف ما از برجام بدون آمریکا محقق شود، چه بهتر؛ در غیر اینصورت تصمیم می گیریم.»

آقای رئیس جمهور در سخنانی که پس از اظهارات دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در اعلام خروج از برجام داشت، تأکید کرد که برجام را با ۵ کشور دیگر ادامه می دهیم، او گفت؛« برجام بدون آمریکا هم ادامه می‌یابد به شرط تامین منافع ایران.»

اکنون از اجرای توافق هسته ای بیش از دو سال می گذرد در این مدت به خاطر نقض برجام از سوی آمریکا و حتی اروپا، منافع ایران تأمین نشد، اما دولت به اجرای تعهدات خود به توافق هسته ای پایبند بود.

اگر قرار بر این است که همچون دو سال گذشته منافع ایران تأمین شود! همان بهتر که تکلیف برجام نیز هر چه زودتر روشن شود و سیاست دولت در قبال آن روشن و واضح برای مردم بازگو شود.

آقای روحانی چرا هنگام سخنرانی در پاسخ به ترامپ با صراحت نگفت حال که آمریکا از برجام بیرون رفته، اگر اروپا هم تن به خواسته آمریکا بدهد، ایران چه واکنشی خواهد داشت؟!

واکنشی که ایران در مرحله نخست باید داشته باشد روشن است، بازگشت فعالیت های صلح آمیز هسته ای به پیش از دوران مذاکرات و سپس اقدام به فراتر رفتن از شرایط هسته ای کنونی کمترین واکنشی است که میتوان به بدعهدی آمریکا و اروپا داشت.

آقای روحانی سال گذشته در نشست خبری با خبرنگاران به تاریخ ۱۷ بهمن ۹۶ گفت؛ « بودن یا نبودن آمریکا در برجام تأثیر اصلی بر تصمیم ما در خصوص توافق نخواهد داشت.»

آیا می توان برجام را با یکی از کشورهای عضو گروه ۱+۵ هم ادامه داد؟ آیا یک کشور می تواند منافع جمهوری اسلامی ایران را در برجام تأمین کند؟

اگر همه کشورهای غربی از برجام بیرون بروند، میتوان با روسیه و چین آن را ادامه داد؟

آقای روحانی گفته است، خوشحالم که یک مزاحم از برجام خارج شد، اما اگر آمریکا مزاحم بود، چرا از همان ابتدا اصرار بر مذاکره با این کشور طرح شد؟

شّر مزاحمت های آمریکا همچنان نه تنها در برجام بلکه در مسائل دیگر نیز وجود داشته و ادامه خواهد داشت. آمریکا مزاحم همیشگی است.

این سخن خانم موگرینی نیز جالب توجه است که گفته، «تنها ایران قدرت خراب کردن یکجانبه برجام را دارد.»

نام این اظهارات مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا را تعریف بگذاریم یا تهدید؟!

آیا موگرینی از بیان چنین سخنی میخواهد بگوید این تنها جمهوری اسلامی ایران است که قدرت و توان خروج از برجام را دارد و اگر دیگران بخواهند دست به چنین کاری بزنند توان ان را ندارند؟

یا شاید هم می خواهد این پیام را برساند که بار خروج از برجام تنها بر دوش ایران است و بس. دیگران اگر از آن خارج شوند، آن را خراب نمی کنند بلکه با خروج ایران برجام خراب می شود!

به هر حال دولت، اعضای تیم هسته ای و آنهایی که از برجام دفاع کردند و اکنون از ادامه آن با اروپا سخن می گویند و اعتقاد دارند باید به اروپا هم خوشبین بود، در یک ازمون عزت قرار گرفته اند.

 

لینک منبع


برچسب ها : , ,
ایمیل شما آشکار نمی شود
تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز - سئو و بهینه سازی : نکا موزیک