ثبت شده در ستاد ساماندهی | قاطی پاتی
خوش آمدید - امروز : یکشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۷
خانه » جدید 96 » برهوت تدبیر؛ طعنه‌ای به آن مستند هزینه‌ساز

برهوت تدبیر؛ طعنه‌ای به آن مستند هزینه‌سازبه گزارش خبرنگار اتاق خبر ۲۴

ماجرای پخش مستندی درباره فضای مجازی که به اعتراقات آن دختر ۱۷ ساله مشهور گشته را نمی توان سر سری از سر گذراند.

ساده از کنار این ماجرا بگذریم خوش خیالی است و بلاهت محض که گمان می کنم برخی هم انتظار دارند که تنها به وجه مظلوم نمایی آن دختر توجه شود تا به اصل ماجرا.

روشن است که در چنین شرایط و البته در هر شرایطی پخش چنین اعترافاتی از هر نظر و از هر لحاظ یک کار اشتباه و ضد تبلیغ است.

دختری در فضای تاریک و محو روبروی بازجوی خود نشسته مقابل دوربین، جرمش چیست؟ رقصیدن و فیلم گرفتن از رقص خود و آن را منتشر کردن در فضای مجازی.

 

مائده هژبری

 

قطعاً خیلی ها از وجود چنین دختری در فضای مجازی بی خبر بودند، نگارنده بسیاری از آدم ها را سراغ دارد که حتی اسم آن دختر را نشنیده بودند چه رسد به این که بخواهند فیلم رقص او را دیده باشند!

به یاد یک ماجرای دیگر افتادم که سال ها پیش در یکی از خبرگزاری ها افتاد، مشابه بود، باعث شد تا وبلاگ آن فرد از فرط بازدید بترکد! آن زمان از ما انکار بود و از موافقان پخش آن گزارش اصرار. سرانجام هم همان شد که پیش بینی می کرد. بگذریم.

کار، کار اشتباهی بود در پخش آن اعترافات، تعجب و شگفتی زیاد هم آنجا است که آن سازمان عریض و طویل با وجود آن همه کارشناس رسانه! روانشناس، جامعه شناس و همه چیز شناس، دست به کاری میزند که غیر قابل توجیه است.

اگر ساده انگارانه به این ماجرا بنگریم، باید بگوییم که شاید از دستشان در رفته است و این برداشت خیلی هالو مآبانه است! که ظاهراً برخی هم در تلاش هستند همین برداشت در جامعه وجود داشته باشد، یعنی فرض کنند یک اشتباهی شده و تمام شده رفته است!

اما نه! تازه شروع شده چرا که نه تنها رسانه های معاند خارجی دست بردار نیستند و مدام بر روی آن گزارش و خبر کار می کنند دو سیاه نمایی را به اوج رسانده اند، بلکه افکار عمومی داخلی نیز تحت تأثیر آن کار غلط سازمان صدا و سیما قرار گرفته اند و قطعاً اعتمادشان به سازمان کم خواهد شده و شده است و در آن سوی ماجرا دلشان به حال آن دخترک می سوزد که اکنون در خارج است!

نمی توان پذیرفت که پخش این مستند جنجالی از دست مدیران سازمان در رفته باشد یا مدیر شبکه از آن بی اطلاع بوده یا مدیر گروه آن را ندیده باشد، ناظر پخش را چه میتوان گفت؟!

ناظر پخش قطعاً و یقیناً باید اینگونه برنامه ها را بازبینی کند و نظر خود را درباره پخش آن برنامه اعلام کند. آیا او هم این مستند را بازبینی نکرده بود؟

هم قوه قضاییه و هم نیروی انتظامی رسماً اعلام کردند که در جریان این مستند نبودند، که اگر میبودند یعنی سه مجموعه بزرگ قضایی، انتظامی و فرهنگی کشور خبط بزرگی مرتکب می شدند که خوشبختانه دو سازمان از این فضای نامساعد به دور هستند.

اما آیا نباید مسئولین ارشد سازمان صدا و سیما، که دیگر نباید نام آن را رسانه ملی نهاد! بررسی کنند و پاسخ دهند که در پخش این مستند چه اتفاقی افتاده است؟

نباید پیگیری شود و به مردم هم اعلام شود که چه دست یا دست هایی در اجرای این شو نقش داشته اند؟

دختر نوجوان ۱۷ ساله را مقابل دوربین می نشانند در فضایی تاریک و مخوف، او هق هق گریه می کند و اشک می ریزد، و دراین میان بازجو که پنداری یک داعشی را بازجویی می کند، بیننده دلش به حال آن دختر می سوزد و سازمان صدا و سیما را لعنت می کند. نتیجه این مستند در همین جمله روشن است.

این مستند خوب توانست مظلومیت تخلف و متخلف را نشان دهد آن هم در حالی که شرایط اقتصادی، قیمت ارز، طلا و سکه، مسکن، بیکاری ووو می رود تا به یک بحران تبدیل شود، اما خبری از پخش مستندی درباره همه این معضلات اقتصادی که در حواشی آن اتفاقاتی می افتد نیست.

آقای ضرغامی که خود پیش از این ریاست سازمان صدا و سیما را برعهده داشته است، تعبیری را برای مدیریت در کشور به کار برده که برای سازمانی که او پیش از این ریاست آن را بر عهده داشته است صدق می کند،«برهوت تدبیر»، ظرفیت نظام اسلامی آنقدر بالا است که مدیران نظام در قد و قواره آن نیستند، گشاد است برای آنها این جامه مدیریت، برای همین است که نمی توانند خود را با آن سازگار کنند که اگر کرده بودند اکنون وضعیت کشور اینگونه نبود.

مدیر اگر جهادی باشد، اگر انقلابی باشد، آن جایگاه است که پیش او کم خواهد آورد!

آیا می شود روزی این بی تدبیری ها و این بی مبالاتی ها در مدیریت کشور پایان یابد؟!

لینک منبع


ایمیل شما آشکار نمی شود
تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز - سئو و بهینه سازی : نکا موزیک